Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

İnternette veya LAN'da Bulutsuz Dosya Paylaşın

e-Posta Yazdır PDF

Syncthing, bulut servislerinde paylaşılan dosyaların ele geçirilebildiğinin veya dosya mülkiyetinin başka unsurlara da taşınabildiğinin anlaşıldığı bugünlerde online dosya paylaşımının merkezi sunucular yerine sadece istenilen cihazlar arasında yapılabilmesini sağlayan bir açık kaynak proje olarak öne çıkıyor.

 

Bilgisayarlar arası bulutsuz dosya paylaşımı uygulaması olarak geliştirilen Syncthing, dosya paylaşımını sadece dosyanın sahibinin kontrolünde ve TLS/SSL şifrelemesiyle yapmayı sağlayarak dosya paylaşımını merkezi olmaktan çıkarıyor ve tamamen maksimum bireysel denetimi sağlıyor.

Mac, Windows, Linux, BSD ve Solaris platformları üzerinden çalışan Syncthing'in ihtiyacı olan tek şey, internetten karşılıklı olarak dosya paylaşılacak iki cihazda da uygulamasının kurulu olmasıdır. Paylaşılan dosyalar, karşılıklı taraflar kimlik doğrulmasına tabi tutuldukları ve de bilinen en güvenli internet şifreleme mekanizması olan TLS ile gönderildiğinden ötürü oldukça özel ve gizli dosya paylaşımı gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca uygulamanın kodları açık olduğundan içinde tuzak olup olmadığından da emin olunabiliyor.

 

Hem internet hem de aynı LAN üzerinden çalışabilen Syncthing, dosya paylaşımını gerçekleştirirken cihazların IP adreslerini kullanmıyor. Syncthing bunun yerine cihazları birer ID ile tanımlıyor. Dosya paylaşımı gerçekleştirilirken sadece bu ID'lerin bildirilmesi yeterli oluyor. Bütün paylaşım UPnP mekanizması üzerinden çalışıyor. Syncthing'in aynı işi yapan BitTorrent Sync'den en önemli farklı açık kaynak olması ve de anahtar paylaşımını sadece cihazlar arasında yapmasıdır.

 

Adres: http://syncthing.net
Kodlar: https://github.com/calmh/syncthing
İndirin: https://github.com/calmh/syncthing/releases/tag/v0.8.7

Ayrıca konuyla ilgili olarak okuyabileceğiniz diğer yazılar: