Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Delta-homes.com parazitini kaldırın

e-Posta Yazdır PDF

Delta-homes.com ücretsiz yazılımlar ve paylaşımlarla dağılan bir arama sitesidir. Bu tarayıcı korsanı sisteme girdiği anda yeni sekme, arama motoru ve başlangıç sayfasının yerine geçmektedir. Eğer İnternet’te bu siteyi kullanarak arama yaparsanız bilmeniz gerekir ki Delta-homes.com size değiştirilmiş arama sonuçları gösterecektir. Bununla birlikte bu site size sinir bozucu pop-up reklamlar gösterip arama alışkanlıklarınızı da takip edebilir.

 

Teknik olarak bu sitenin bir virüs olmadığını söyleyebiliriz fakat yine de bu sitenin kullanımından kaçınılmalıdır. Çünkü site sizi, zararlı virüsler yayan sitelere ya da programlara yönlendirebilmektedir. Eğer İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome ve benzer tarayıcılarınızda Delta-homes.com’a rastladıysanız bu tarayıcı korsanını bilgisayarınızdan kaldırmalısınız. Tüm sisteminizde tarama yapmanızda da fayda bulunmaktadır. Delta Homes [Delta homes] 26 Şubat itibarıyla aktivitelerine tekrar başlamış olup, Polonya’da çok ciddi sorunlara yol açmış bulunmaktadır.

DELTA HOMES NASIL ÇALIŞIR?

Söylediğimiz gibi Delta-homes.com ücretsiz yazılımlar ve paylaşımlar tarafından dağılmaktadır. Bu tür bedava programları indirirken daima kişiselleştirilmiş yükleme metodunu seçmeli, kurma aşamasında açılan her pencereyi okumalı ve istemediğiniz içeriklerin indirilmesini engellemelisiniz. Delta-homes.com sisteme girdiği anda önceden belirlenmiş arama motorunu, başlangıç sayfasını ve yeni sekme sayfasını sistemde yüklü bulunan bütün taraycılarda değiştirmektedir. Bu sadece tek bir amaçla yapılmaktadır: Sizin bazı siteleri ziyaret etmenizi sağlamak ve sponsorlu pop-up reklam göstermek. Bu tür aktiviteleri göz ardı etmemelisiniz. Eğer tarayıcılarınızda bu tür değişikliklere rastlarsanız aşağıdaki rehberini takip edip Delta-homes.com’u kaldırmalısınız.

 

NASIL TEMİZLENİR?

Delta homes diye saçma bir başlangıç sayfası olarak kullanılan bir site var. bu siteyi kaldırmak için çok uğraştım ve kaldırdım şimdi nasıl kaldırdığımı sizlerede anlatacağım.

Chrome

ilk olarak sağ tıklayarak özellikler diyelim ilk çıkan yerde hedef yazan yeri bulalım.
hedef olarak "C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe" yazması gerekir fakat \chrome.exe" den sonra delta nın linki var işte tırnak işaretinden sonraki delta homes linkini tamamen silin fakat bunu "C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe" asla silmeyin çünkü hata verebilir yani hedef kısmında sadece "C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe" bu olacak (bu hedef benim bilgisayarım içindir kopyalayarak kendi hedef bölmenize yapıştırmayınız hedefi bulamayabilir)

Firefox

yine chrome da olduğu gibi firefox'da da özelliklere giriyoruz hedef bölmesinde "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" dan sonrasını silin 

İnternet Explorer

özelliklere girip hedef bölmesinde "C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe" dan sonrasını silin