Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

MS14-066 Microsoft Secure Channel (SChannel)’de Kritik Güvenlik Açığı

e-Posta Yazdır PDF

Microsoft Windows sistemlerinin hemen hemen tamamında etkili olan çok kritik bir güvenlik açığı tespi edildi. Microsoft Secure Channel (Schannel) denen güvenlik katmanında gerçekleşen bu açık sayesinde uzaktan kod çalıştırma (Remote Code Execution) mümkün hale geliyor.

 

Devamını oku...

CryptoLocker Hakkında Bilmemiz Gerekenler

e-Posta Yazdır PDF

CryptoLocker NEDİR?

CryptoLocker; FBI Virus, Police Central e-crime Unit Virus, Department of Justice Virus ve  buna benzer tehlikeli virusleri çıkartan gruba ait oldukça tehlikeli bir virustur. CryptoLocker  kullanıcıların kişisel dosyalarını şifreleyerek kilitler ve şekilde de görmüş olduğunuz gibi fidye  istediklerini belirten bir ekran gelir ekrana. Görmüş olduğunuz gibi belli bir müddet verir  kullanıcılara. Ödeme yapılması durumunda açacaklarını, aksi durumda zaman dolduktan  sonra imha edileceğini belirtir. Peki ne kadar güvenilir parayı yatırdıktan sonra açacaklarına,  bu da şüphelidir.

Devamını oku...

E-Posta Abonelik İptal Linklerinin Tehlikeleri

e-Posta Yazdır PDF

E-posta kutularına bilerek veya istek dışı gelen bülten, reklam, promosyon ve spam mesajlarının genelde son kısımlarında yer alan "abonelikten çık, aboneliği iptal et, üyelikten ayrıl" gibi linkler, kullanıcılara sanki o mesajların tekrar gelmeyeceğini sağlayan bir kurtulma aracı olarak görünür!

 

Halbuki o abonelik iptali linkleri, tıklanıldığı anda mesajı size gönderen kişiye e-posta hesabınızın geçerliliğini ve mesajı okuduğunuz bilgisinin teyidini sağlayarak, aslında aboneliği iptal etmeyip yerine sizi gerçek bir aboneye dönüştürmeyi sağlamaktadır. Böylece e-posta listelerine, pazarlamacılara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bunun yanında son dönemlerde o masum görünümlü iptal linkleri, tıklanıldığı anda sizi kötücül içerik yayan sitelere yönlendirenve hatta açılır açılmaz doğrudan casus yazılım bulaştıran kaynaklara yönlendirme amacıyla kullanır hale gelmiştir.

Devamını oku...

Sayfa 6 / 63