Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Google Docs'a Optik Karakter Tanımlama (OCR) Desteği (finereader.abbyyonline.com/en)

e-Posta Yazdır PDF

Google Dokümanlar, artık yazıcıdan tarattığınız herhangi bir yazı içeren belgelerinizi de algılayabiliyor. Birkaç gün önce duyrulan bu özellik henüz test aşamasında olmasına rağmen çok dikkat çekti.

OCR, yani optik karakter tanımlama/algılama teknolojisi zaten yazıcılarda ve bu yazıcılara bağlı programlarda kullanılmakta.

Google yeni geliştirdiği uygulamayı şu an için bu adreste demo kullanıma açmış bulunmakta.

Devamını oku...

İnternet Servislerinin Gizli Takibini Engelleyin

e-Posta Yazdır PDF

Privacy Badger, internette dolaşırken Google, Facebook ve Twitter olmak üzere büyük servisler ile 3. parti hizmetlerin, tarayıcınızda "sitelere izlenmek istemediğimi söyle" (Do Not Track) özelliği aktif olmasına rağmen, sizi online takip etmemelerini önlemeyi sağlayacak bir web tarayıcı eklentisidir.

 Web tarayıcılarındaki "Do Not Track" yani "beni takip etme" özelliği internet sitelerine o kullanıcıyı takip etmemeleri yönünde bir başlık (header) bilgisini otomatik olarak göndermektedir. Fakat başta Google olmak üzere birçok site veya 3.parti servisin tarayıcılardan gelen bu başlık bilgisini hiç dikkate almadan takibe devam ettikleri artık bilinen gerçek.

 Bu doğrultuda, kullanıcıların gizliliğini bu tip yollarla ihlal etmeye çalışan site ile servislerin çerezlerini ve takip mekanizmalarını önlemeye dönük olarak envai çeşit araç bulunmaktadır. Maalesef bunların koruma mekanizması çok da yeterli olamayabilmektedir.

EFF'nin çıkarmış olduğu Privacy Badger eklentisi ise internet sitelerini gezerken site ile web tarayıcısı arasına girerek, "Do No Track" başlığını kendi göndermekte, (bir nevi proxy'lik yapmakta) eğer başlığa rağmen gizliliğin ihlal edilip takibin artma ihtimalde bir artış söz konusu olursa da otomatik olarak engelleme yapmaktadır. Yani eklenti tamamen proaktif bir mantıkta çalışan bir algoritmaya dayanarak kullanıcıları gizli takipten korumaktadır.

 Eklentiyi kurduktan sonra gezdiğiniz sitelere göre Privacy Badger, her bir site ve onun içindeki bileşenleri için takip mekanizmalarını aldığı aksiyonlar bazında renklendirmektedir. Bu derecelendirmede, yeşil renk gizli takip olmadığı için bileşenlere izin verildiğini, sarı renk riske binaen çerez ya da yönlendirici başlık gönderilmediğini, kırmızı renk ise gizli takip riskinin varlığı nedeniyle engelleme yapıldığını göstermektedir (üstteki resimdeki gibi). Eklentinin alpha test sürümünde olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Firefox için: https://addons.mozilla.org/./addon/privacy-badger-firefox/
Chrome için: https://chrome.google.com/webstore/detail/...mdjhbjlgp
Adres: https://www.eff.org/privacybadger

 

İnternette veya LAN'da Bulutsuz Dosya Paylaşın

e-Posta Yazdır PDF

Syncthing, bulut servislerinde paylaşılan dosyaların ele geçirilebildiğinin veya dosya mülkiyetinin başka unsurlara da taşınabildiğinin anlaşıldığı bugünlerde online dosya paylaşımının merkezi sunucular yerine sadece istenilen cihazlar arasında yapılabilmesini sağlayan bir açık kaynak proje olarak öne çıkıyor.

 

Bilgisayarlar arası bulutsuz dosya paylaşımı uygulaması olarak geliştirilen Syncthing, dosya paylaşımını sadece dosyanın sahibinin kontrolünde ve TLS/SSL şifrelemesiyle yapmayı sağlayarak dosya paylaşımını merkezi olmaktan çıkarıyor ve tamamen maksimum bireysel denetimi sağlıyor.

Devamını oku...

Sayfa 10 / 63