• 0 342 317 1951

 

Her kullanıcı bilgisayarlarına şifre koymalı ve bu şifreler  basit olmamalıdır(1, 1234 ,vs).  Şifrelerin  rakam,  karakter ve harflerden oluşmasına dikkat edilmelidir. 

Bilgisayarların güvenlik duvarları ve  ağ paylaşımlarının kapatılması, paylaşım yapılırsa da yapılan paylaşımlardan haberdar olunmalı ve güvenli şifre kullanmaya dikkat edilmelidir.

Bilgisayarların oturumunun devamlı açık tutulmaması ve   her bilgisayar başından ayrılmalarda oturumun kapatılmasına özen gösterilmelidir.  Belirli bir süre sonra ekranın kararmasını ve şifre ile tekrar girilmesini sağlayacak olan ekran koruyucu size kolaylık sağlayacaktır.

Bilgisayar sahipleri  bilgisayarlarını izinsiz kullanımını engellemek için gereken fiziksel  tedbirleri almalıdırlar. (odayı kilitlemek, ekran koruyucu,  kritik ortamlar için caydırıcı olarak kamera kaydı vb.)

Gerek bilgisayar kullanıcı ile ilgili gerek diğer şifrelerinizi;

Bilgisayarınıza veya tarayıcınıza kaydetmeyiniz. 

Önemli şifrelerinizi mail hesabınızda saklamayınız, mail hesabınızın da hacklenebileceğini unutmayınız.

Şifrelerinizi kağıtlara yazıp masanıza yapıştırmayınız.

Başka kişilerle paylaşmayınız.

Zimmetinizde olan her türlü bilgisayarın kontrolünü  belirttiğimiz maddeler ışığında sağlamalısınız .

Gerek evinizde gerek işyerinizde kablosuz internet erişim cihazınızı şifresiz kullanılabilecek şekilde ayarlamayınız.  Bu tür erişim noktaları üzerinden yapılan uygunsuz kullanımlarda sizin sorumlu olacağınızı unutmayınız.

Internet kullanımınızda şüpheli sitelere girmeyiniz, kişisel  güvenlik  duvarınızın  imkanlarından faydalanınız.

Bilgisayarınızda virüs kontrolünü saylayan bir yazılım kullanınız.

Kurumunuzda veya internet ortamında adınıza tanımlı sanal bilgisayar vb. unsurlar için de gereken güvenlik önlemlerini alınız.