• 0 342 317 1951

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı üniversitemizin akademik ve idari personeli ile lisans ve lisansüstü öğrencilerine ücretsiz e-posta hizmeti vermektedir. E-Posta hizmetinden yararlanmak isteyenler kimlikleri ile birlikte dairemize şahsen başvurmalıdırlar. Güvenlik nedeniyle telefon ya da başka yollarla yapılan başvurular değerlendirilmemektedir. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.

Kullanıcılarımız E-posta hizmetimizden,  WEB tabanlı e-posta arayüzleri (Openwebmail) ve outlook gibi masaüstü uygulamalarını kullanabilirler.

 

1. Web Tabanlı E-Posta Servisleri
 

OpenWebmail

Open WebMail, Microsoft Outlooka benzeyen web tabanlı bir elektronik posta programıdır. Genel kullanım alanı kullanıcıların Unix tabanlı işletim sistemlerindeki hesaplarına gelen elektronik postaları görüntülemektir

 İstemci Tabanlı E-Posta Servisleri

 Kullanıcılarımız eğer ofislerinde kendilerine tahsis edilmiş bir PC kullanıyorlarsa, Web-Mail yerine o PC üzerine kurulu bir e-posta istemci program aracılığı ile de e-postalarına ulaşabilirler. Bu programlar arasında Microsoft Outlook Express (genellikle Windows ile beraber yüklenir), Microsoft Outlook (genellikle Office paketleri ile yüklenir), Mozilla Thunderbird ve Netscape Messenger en popüler olanlarıdır. Microsoft Outlook (Express) programlarında yazılımın doğasından kaynaklanan bazı güvenlik açıkları bulunduğundan, önerimiz ücretsiz olarak dağıtılan ve Türkçe dahil her dilde sürümü olan Mozilla Thunderbird yazılımdır. @gantep.edu.tr E-posta Outlook Ayarlar Linki .

 

 Avantaj ve Dezavantajlar

E-posta istemci programlarını kullanmanın Web tabanlı e-posta kullanımına göre bazı avantaj ve dezavantajları şöyle sıralanabilir:

İstemcilerin Web-Mail'e Göre Bazı Avantajları

POP3 protokolü ile kullanılması durumunda gelen postalarınız merkez sunucudan alınıp PC'nize yüklenir ve siz postalarınızı orada biriktirirsiniz. Böylece merkez sunucuda kota dolması sorunu yaşamazsınız.

Postalarınız (gelen ve giden) kendi bilgisayarınızda depolandığı için Internet bağlantınızın kesik olması halinde bile eski postalarınıza ulaşabilir, onları kategorize edebilirsiniz.

Gelen postalarınızı "kimden", "konu", "içerdiği kelime" vb. kriterlere göre otomatik olarak kategorize edip farklı dizinlerde saklayabilir, istemediğiniz kişilerden gelen ya da konulara sahip postaların otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz.

Merkezi sistemimizde oluşabilecek bir arıza sırasında eski postalarınız zarar görmez, zira onlar kendi PC'nizde depolanmaktadır.

İstemci programlar WEB tabanlı olmadıkları için sundukları ara yüzler daha yetenekli ve konforludur.
 

Web-Mail'in istemci Programlara Göre Bazı Avantajları

Web-Mail kullanarak istediğiniz her yerden mevcut postalarınıza ulaşabilirsiniz. Kullandığınız bilgisayarın size ait olması ya da özel bir programın kurulması gerekmez.

Web-Mail'de postalarınız daima WEB ekranında görüntülendiği için, eklentileri özel olarak başka bir programla açmadığınız sürece- e-posta üzerinden virüs kapmanız son derece zordur. istemci tabanlı yöntemde (özellikle Outlook için) bir virüs ya da spyware'in bilgisayarınıza bulasıma olasılığını daha yüksektir.

Postalarınız merkez sunucu bilgisayarlarımızda tutulduğu için (kota ile sınırlı olarak), bilgisayarınızı yeniden kurmanız postalarınıza zarar vermeyecektir. istemci tabanlı yöntemde bilgisayarınızın sabit diski yazılımsal ya da donanımsal olarak zarar gördüğünde (formatlama, veri kaybı, virüs, vs.) eski postalarınızı kaybetme riski vardır.

  Yukarıdaki yöntemleri karma olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin, ofisinizde istemci tabanlı bir sistemi kullanıp, aksam evinizden web-mail ile son mesajlarınıza bakabilir ya da mesaj yollayabilirsiniz. Ofis bilgisayarınız ile ertesi gün bağlandığınızda, ofis bilgisayarınızı kapatmanızdan o zamana kadar gelmiş (ve web-mail ile bakabildiğiniz) postalarınız otomatik olarak PC'nize aktarılıp, merkez sunucu bilgisayardan silinecektir.


BAĞLANTI 1: OPEN WEBMAIL KULLANIM KILAVUZU
BAĞLANTI 2: OPEN WEBMAIL YARDIM SAYFASI