Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

İnternet Servislerinin Gizli Takibini Engelleyin

e-Posta Yazdır PDF

Privacy Badger, internette dolaşırken Google, Facebook ve Twitter olmak üzere büyük servisler ile 3. parti hizmetlerin, tarayıcınızda "sitelere izlenmek istemediğimi söyle" (Do Not Track) özelliği aktif olmasına rağmen, sizi online takip etmemelerini önlemeyi sağlayacak bir web tarayıcı eklentisidir.

 Web tarayıcılarındaki "Do Not Track" yani "beni takip etme" özelliği internet sitelerine o kullanıcıyı takip etmemeleri yönünde bir başlık (header) bilgisini otomatik olarak göndermektedir. Fakat başta Google olmak üzere birçok site veya 3.parti servisin tarayıcılardan gelen bu başlık bilgisini hiç dikkate almadan takibe devam ettikleri artık bilinen gerçek.

 Bu doğrultuda, kullanıcıların gizliliğini bu tip yollarla ihlal etmeye çalışan site ile servislerin çerezlerini ve takip mekanizmalarını önlemeye dönük olarak envai çeşit araç bulunmaktadır. Maalesef bunların koruma mekanizması çok da yeterli olamayabilmektedir.

EFF'nin çıkarmış olduğu Privacy Badger eklentisi ise internet sitelerini gezerken site ile web tarayıcısı arasına girerek, "Do No Track" başlığını kendi göndermekte, (bir nevi proxy'lik yapmakta) eğer başlığa rağmen gizliliğin ihlal edilip takibin artma ihtimalde bir artış söz konusu olursa da otomatik olarak engelleme yapmaktadır. Yani eklenti tamamen proaktif bir mantıkta çalışan bir algoritmaya dayanarak kullanıcıları gizli takipten korumaktadır.

 Eklentiyi kurduktan sonra gezdiğiniz sitelere göre Privacy Badger, her bir site ve onun içindeki bileşenleri için takip mekanizmalarını aldığı aksiyonlar bazında renklendirmektedir. Bu derecelendirmede, yeşil renk gizli takip olmadığı için bileşenlere izin verildiğini, sarı renk riske binaen çerez ya da yönlendirici başlık gönderilmediğini, kırmızı renk ise gizli takip riskinin varlığı nedeniyle engelleme yapıldığını göstermektedir (üstteki resimdeki gibi). Eklentinin alpha test sürümünde olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Firefox için: https://addons.mozilla.org/./addon/privacy-badger-firefox/
Chrome için: https://chrome.google.com/webstore/detail/...mdjhbjlgp
Adres: https://www.eff.org/privacybadger