Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

NSA Siber Casusluk Araçları Hayata Geçiriliyor

e-Posta Yazdır PDF

NSA Playset, NSA'in interneti yasadışı olarak deştiğine dair belgelerin sızmasıyla birlikte açığa çıkan gelişmiş ağ teknolojileri cihazlarının (NSA ANT) bulunduğu kataloğun bir grup araştırmacı tarafından piyasada kolayca bulunabilen gereçler kullanılarak tersine mühendislikle yeninden yapıldığı bir projedir.

 

Edward Snowden'ın geçen yıl sızdırmış olduğu 48 sayfalık gizli belgede (NSA ANT kataloğu), NSA'in mevcut ağ teknolojileri ile altyapısı üzerinden gerçekleştirdiği internet dinlemelerini ek teknolojik gereçlerle daha da etkin bir hale getirip siber isitihbarat adına dinlenilmeyen hiçbir şey bırakmamaya çalıştığını öğrenmiştik.

 

NSA sızıntıları başladığında güvenlik uzmanları tarafından dile getirilen en büyük korku, açığa çıkan belgelerdeki teknikler, teknolojiler ile bilgilerin kötü niyetli hackerlar ve uluslararası siber suç organizasyonları tarafından hayata geçirileceği, tersine mühendislikle yeniden yapılacağı ve kullanılacağı idi.

 

Ve korkulan kısmen de olsa gerçekleşmeye başladı bile. Bir grup araştırmacı merak güdüsüyle NSA'in kataloğundaki gereçleri tersine mühendislik yaparak hayata geçirmeye başladıNSA Playset adlı site üzerinden yürütülen projede, isteyen katılımcıların desteğiyle birlikte NSA'in siber istihbarat araçları mevcut piyasa ürünleriyle hayata geçirilmeye çalışılıyor. Projeye siz de katkıda bulunabilirsiniz.

 

Adres: http://www.nsaplayset.org
NSA ANT kataloğu: https://www.eff.org/...appelbaum-nsa_ant_catalog.pdf
Proje taslakları: http://haxpo.nl/./01/D1T1-The-NSA-Playset.pdf