Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Birden Çok Programlama Dili Tek Bir Programda

e-Posta Yazdır PDF

Wyvern, bir grup araştırmacının web sayfaları ile uygulamalarındaki kod güvenliğinin ihlal edilmesi, dışarıdan kötücül kod enjekte edilmesi ve bazı saldırılara karşı önlem olarak geliştirdiği, birden çok dili aynı anda tek bir program içinde kullanabilmeyi sağlayan inovatif bir programlama dilidir.

 

Hala geliştirilmekte olan ve açık kaynak bir proje olan Wyvern'deki en büyük amaç, programlamacıların bir şeyler yazarken farklı amaçlar için aynı programlama dili içinde kestirmeler, etrafından dolanmalar gibi güvenli programlama mantığından çıkan yöntemlere başvurması sonucu ortaya çıkan üründe güvenliği tamamen ihlal eden açıklıklara ve kod yazılım düşüklüklerine neden olmalarını engellemektir.

 

Wyvern, programcılara birden çok programlama dilini ve betiğini aynı anda kullanabilme özgürlüğünü tanıyarak, onlara mevcut dil ile istedikleri ama yapamadıkları özellikleri aynı yerde başka bir programlama dilinin fonksyonu ve yetenekleri le yapabilmelerini sağlamak üzere geliştirildi.

 

Wyvern, tek bir yerde birbirinden farklı yapıya sahip programlama dillerinin aynı dille konuşmalarını böylece birbirleri arasında fonksiyonel genişler yapabilmeyi sağlıyor. Wyvern tüm bu yönleriyle gelecekteki programlama dilleri ve mantığının daha evrensel bir hal alacağının bariz bir örneği olarak dikkati ve ilgiyi fazlasıyla hak ediyor.

 

Adres: http://www.cs.cmu.edu/~aldrich/wyvern
İndir: https://github.com/wyvernlang/wyvern