Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

NSA Siber Casusluk Araçları Hayata Geçiriliyor

e-Posta Yazdır PDF

NSA Playset, NSA'in interneti yasadışı olarak deştiğine dair belgelerin sızmasıyla birlikte açığa çıkan gelişmiş ağ teknolojileri cihazlarının (NSA ANT) bulunduğu kataloğun bir grup araştırmacı tarafından piyasada kolayca bulunabilen gereçler kullanılarak tersine mühendislikle yeninden yapıldığı bir projedir.

 

Edward Snowden'ın geçen yıl sızdırmış olduğu 48 sayfalık gizli belgede (NSA ANT kataloğu), NSA'in mevcut ağ teknolojileri ile altyapısı üzerinden gerçekleştirdiği internet dinlemelerini ek teknolojik gereçlerle daha da etkin bir hale getirip siber isitihbarat adına dinlenilmeyen hiçbir şey bırakmamaya çalıştığını öğrenmiştik.

 

NSA sızıntıları başladığında güvenlik uzmanları tarafından dile getirilen en büyük korku, açığa çıkan belgelerdeki teknikler, teknolojiler ile bilgilerin kötü niyetli hackerlar ve uluslararası siber suç organizasyonları tarafından hayata geçirileceği, tersine mühendislikle yeniden yapılacağı ve kullanılacağı idi.

 

Ve korkulan kısmen de olsa gerçekleşmeye başladı bile. Bir grup araştırmacı merak güdüsüyle NSA'in kataloğundaki gereçleri tersine mühendislik yaparak hayata geçirmeye başladıNSA Playset adlı site üzerinden yürütülen projede, isteyen katılımcıların desteğiyle birlikte NSA'in siber istihbarat araçları mevcut piyasa ürünleriyle hayata geçirilmeye çalışılıyor. Projeye siz de katkıda bulunabilirsiniz.

 

Adres: http://www.nsaplayset.org
NSA ANT kataloğu: https://www.eff.org/...appelbaum-nsa_ant_catalog.pdf
Proje taslakları: http://haxpo.nl/./01/D1T1-The-NSA-Playset.pdf

En Kullanışlı ve Esnek Şifreleme Programı

e-Posta Yazdır PDF

Secryptor, bilgisayarlar ve bulut depolama alanlarında istenilen dosyaları tek tıkla 256 bit AES standardında şifrelemeyi sağlayan ve de kullanımı oldukça basit olan bir masaüstü ve mobil dosya şifreleme uygulamasıdır. Secryptor, Dropbox ile doğrudan entegre olabiliyor.

 

 

Aralarında Türkçe'nin de (biraz yetersiz çeviriler söz konusu) bulunduğu dört dilde destek Secryptor uygulaması masaüstü ile dizüstü bilgisayarlarda tek tıkla şifrelediğiniz dosyaları e-postalama ya da bulut depolama alanlarına gönderip başka bir cihazda kolayca açabilmenizi sağlıyor. Ayrıca uygulamanıniPad ya da iPhone cihazlarına gönderilen şifreli dosyaları açmak için birmobil uygulama karşılığı da bulunuyor. Mobil cihazlarda şifreli dosyaları görüntülemek için tek yapmanız gereken şifreleme işlemini gerçekleştirirken verilen kodu ve şifreyi kullanmanızdır.

 

Secryptor, kullanımı ve basitliği ile anında dosya şifrelemesi yapıp, şifreli dosyaları ister başka pc/dizüstü cihazlar isternirse de iPad/iPhone mobil cihazlarında açabilmeyi sağlayan çok pratik bir uygulama olarak vazgeçilmeziniz olabilir.

 

Adres: http://www.secryptor.com

Dünya Geneli İnternet Bağlantı Kalitesini Ölçün

e-Posta Yazdır PDF

Netradar, Internet Society ve Aalto Üniversitesi tarafından geliştirilmiş, dünya genelinde mobil cihaz kullanıcılarının GSM/hücresel ile ya da wifi üzerinden kullandıkları internet bağlantısının indirme/yükleme hızları ile birlikte gecikme ve sinyal gücünü ölçmeye yarayan bir mobil uygulamadır.

Devamını oku...

Sayfa 9 / 63