Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

VPN/Proxy Kullanırken Gerçek IP Adresi Sızıyor

e-Posta Yazdır PDF

Farklı veya aynı web tarayıcıları arasında herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymadan sesli arama, video chat ve P2P dosya paylaşımı yapmayı sağlayan WebRTC adlı teknolojinin, Firefox ve Chrome web tarayıcılarından VPN/proxy kullanılsa bile lokal ile gerçek internet IP adreslerini sızdırdığı belirlendi.

 

VPN'de GERÇEK IP ADRESİ NASIL SIZIYOR?

WebRTC'yi destekleyen Firefox ve Google Chrome web tarayıcılarında internete giderken VPN veya proxy sunucu kullanmış olsanız bile tarayıcıların bağlanmış olduğu STUN sunucuları kullanıcının bilgisayarına ait local ve internet servis sağlayıcısından otomatik olarak aldığı gerçek IP adresini olduğu gibi sızdırdığı  bir araştırmacı tarafından ortaya çıkarıldı.

Devamını oku...

Online Hesaplarınız Ele Geçirilmiş mi Öğrenin

e-Posta Yazdır PDF

Gün geçmiyor ki internete yeni milyonlarca kullanıcı hesap bilgisi düşmüyor olsun. Yine geçenlerde bir araştırmacı Web'de bulduğu 10 milyon parolayı ibret olsun diye bir dosya paylaşım sitesine koydu. Peki online hesaplarınız internete "düşmüş" ise bundan nasıl haberiniz olacak?

 

İnternete düşen hesap bilgilerinizin takibini yapmak ve hatta kritik olduğunu düşündüğünüz hesap bilgileriniz ortalığa saçıldığı andan itibaren size alarm gönderme yoluyla uyaracak birkaç yol var. Çünkü hesaplarınızı koruyamıyorsanız, en azından onlar düşünce haberiniz olmalı!

Devamını oku...

Toplu Web Siteleri Ekran Görüntüleri Alma Aracı

e-Posta Yazdır PDF

Wmap, web siteleri ile servislerinin topluca ekran görüntülerini alabilen ve genel olarak JavaScript ile yazılmış bir Chrome web tarayıcısı eklentisidir. Eklentiye adresler toplu olarak ister URL istenirse de Nmap XML çıktısı ile sağlanarak sitelerin aynı anda topluca ekran görüntüleri alınabiliyor.

Eklenti "timeout" ve "screenshot delay" ayarları ile sırasıyla ekran görüntüsü almadan önce sitenin yüklenmesini ve tam yüklenme için görüntü almadan önce ne kadar bekleyeceğinin ayarları yapılabiliyor. Ayrıca Nmap XML'i ile hostname kaydıyla işlem yapılabilirken eğer gerekiyorsa tam ekran kayıtlar da "Fullscreen" seçeneği ile temin edilebiliyor.

Eklentiyi İndir

Sayfa 4 / 63